5 rzeczy, których z pewnością nie wiesz o zegarkach

Zegarek to element garderoby, który dla wielu jest absolutną koniecznością, jeśli chodzi o dopełnienie wizerunku, czy też sprawdzanie godziny w praktyczny sposób. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę jak ciekawe mogą być zegarki od strony zasady ich działania. Nie oszukujmy się, kto sam z siebie dotąd zastanawiał się, chociażby jak działa zegarek kwarcowy?

Odpowiedź ta to pytanie jest wbrew pozorom wyjątkowo prosta. Zegarki kwarcowe działają dzięki energii z bateryjki, która wprawia w drgania znajdujący się w zegarku kryształ kwarcu. Następnie układ elektryczny, który się w nim znajduje, zlicza ilość tych drgań, a następnie przedstawia je w formie aktualnego czasu. Brzmi skomplikowanie? W kwestii budowy takiego urządzenia jest wręcz przeciwnie. Ze względu na wyjątkowo dużą dokładność, jak i łatwość i szybkość produkcji, zegarki kwarcowe w pewnym momencie bardzo mocno zagroziły pozycji tradycyjnych rozwiązań na rynku.

Kolejną kwestią, jaka może zaskoczyć, jest fakt, że w zegarku często występują kamienie. Chociaż w dzisiejszych czasach są to zwykle syntetyczne odpowiedniki. Kamienie w zegarku to najprościej rzecz ujmując łożyska, dzięki którym mechanizm zegarka może sprawnie i bezpiecznie działać. Mają one nieporównywalnie lepsze parametry takie jak ścieralność, czy odporność na wysoką temperaturę w porównaniu z łożyskami metalowymi, co sprawia, że zegarek jest zdecydowanie trwalszy. Dawniej jako łożysk w zegarkach używano rubinów, co znacząco podnosiło cenę zegarków. Na szczęście dość szybko zaczęto stosować ich syntetyczne odpowiedniki, dzięki czemu zachowano dobre parametry, idące w patrze z niskimi kosztami produkcji.

Interesujące mogą wydać się też rodzaje mechanizmów w zegarkach. Możemy wyróżnić ich trzy rodzaje, automatyczne, nakręcane, oraz kwarcowe. Kwarcowe zostały dość dokładnie omówione wcześniej, natomiast pozostałe dwa rodzaje również zasługują na swoje pięć minut. Zegarki automatyczne i nakręcane, mimo że na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dość podobne- oba działają na zasadzie mechanicznej, bardzo mocno różnią się, jeśli chodzi o dokładność, oraz rodzaj napędu.

Zegarki automatyczne są najmniej dokładne ze wszystkich zegarków, wahania czasu mogą wynieść nawet od 10 do 30 sekund na dobę, co na dłuższą metę może być dość problematyczne. Ich niebagatelną zaletą jest jednak fakt, że raz wprawione w ruch, będą chodziły tak długo, jak są regularnie noszone. Dzieje się tak dzięki specjalnemu rotorowi wewnątrz zegarka. Na bieżąco nakręca go, wykorzystując ruchy ręki osoby noszącej. Zegarki nakręcane natomiast, są dużo dokładniejsze, problematyczne może być tutaj jednak regularne nakręcanie zegarka, który nie będzie w stanie samemu się napędzić. Kolejną ich zaletą jest większa prostota mechaniczna w stosunku do modeli, gdzie wykorzystywany jest rotor. Warto też wspomnieć o pojawiającym się ostatnio czwartym typie zegarków, jakim jest zegarek solarny. Jest to zegarek działający na zasadzie zegarka kwarcowego, do zasilania natomiast wykorzystuje maleńkie panele słoneczne umieszczone w tarczy, co sprawia, że problem rozładowującej się baterii, praktycznie przestaje istnieć.